סוגים שונים של מנדפים למעבדות

סוגים שונים של מנדפים למעבדות

גם אנשים שאינם עובדים במעבדות או רק מדמיינים כיצד העבודה בתוך מעבדה צריכה להתבצע יכולים לנחש שכאשר מדובר בייצור, מחקר או בדיקה של מוצרים שונים בתהליכים תעשייתיים ומחקריים שונים חשוב שהבדיקה תתבצע בחדר סטרילי, במתקן סטרילי ועם עובדים הלבושים בצורה סטרילית. אז נכון שבמעבדות מסוימות העובדים צריכים ללבוש חליפות מיוחדות, מסכות או לכל הפחות כפפות בעת העבודה עם חומרי גלם מסוימים אולם זה לא מספיק. לכן עושים שימוש במנדפים אשר מספקים לנו מעין תא סטרילי לעבוד בתוכו עם חומרי הגלם וחומרים כימיים שונים, מבלי לסכן את העובדים מצד אחד ומבלי לזהם את חומרי הגלם מצד שני. 

מהי המטרה של המנדפים?

המנדפים מיועדים ליצירת סביבת עבודה סטרילית. חומרי הגלם שעושים בהם שימוש בתהליך מחקר או ייצור שונים עשויים להדיף חומרים כימיים, ביולוגיים וגזים אחרים העשויים להזיק לבריאות העובדים. על כן בתוך תאי המדפים יש מסנני אוויר מיוחדים השואבים את הגזים והחומרים המסוכנים, מסננים ומנטרלים אותם ומשחררים אותם חזרה לאוויר. חלק מהמנדפים בנויים בצורה כזו המשחררת את האוויר חזרה אל חלל החדר ומנדפים אחרים המשחררים את האוויר דרך צינור לאוויר הפתוח שמחוץ למפעל.

סוגים שונים של מנדפים למעבדות

  • מנדף ביולוגי – אילו מנדפים המזרימים את האוויר בצורה אנכית. הם מסננים חומרים ביולוגיים שונים הנפלטים מאזור התיבה שבה עובדים ופועלים כאשר לעובד אסור לבוא במגע עם חומרים אלה. ישנם שני סוגים של מנדפים ואלה ייבחרו בהתאם לצרכי המפעל במקום כמובן. אחד המנדפים מיועד ליצירת סביבת עבודה סטרילית והאחר אינו יוצר סביבת עבודה סטרילית – שניהם מיועדים כאמור לשמור על העבודה מהחומרים הנפלטים.
  • מנדף ביולוגי אטום – מנדף בעל יכולות איטום מתקדמות יותר. השימוש בו נעשה באמצעות כפפות אטומות מיוחדות הצמודות על התיבה. עושים שימוש במנדפים אלה כאשר צריך רמה גבוהה יותר של בידוד.
  • מנדף לחומרים רעילים – ישנם מנדפים המיועדים לסינון כללי בדרגה נמוך ומנדפים המיועדים לסינון ברמה גבוהה יותר ומאפשרים לעבוד עם חומרים רעילים במיוחד. זהו מנדף שיכול להוציא בין 70 ל100 אחוזים מהאוויר במנדף.

מנדף קבוע או נייד?

הסוגים השונים של המנדפים אינם מתבטאים רק בסוג המנדף עצמו אלא בעובדה אם הוא נייח או נייד, בגודל שלו, ברמת האטימות, רמת הסינון ועוד. מנדף נייד יכול לספק יתרון במקומות מסוימים בעוד שבמקומות אחרים מעדיפים את המנדף הנייח, ללא תזוזות מיותרות כאשר עובדים בתוך המנדף. בדרך כלל אלה גם מסיביים וגדולים יותר לעבודה.

תודה לחברת סטטיטק אשר סיעה בהכנת פוסט זה. סטטיטק משווקת מנדפים איכותיים למעבדות בישראל ובעולם. למידה נוסף בקרו באתר שלהם.