סוגי מערכות גילוי אש

סוגי מערכות גילוי אש

גלאים לגילוי אש מעניקים אינדיקציה לשריפות, דליקות והתלקחות ויכולים להציל רכוש בעל ערך וכמובן חיי אדם. עם זאת, את הגילוי של האש אפשר לבצע בדרכים שונות ויש המון הבדלים בין המערכות הקיימות.

הנה למשל מספר סוגים בולטים של מערכות גילוי אש בסקטור הפרטי והציבורי:

א. גלאי עשן – גלאי עשן הוא אביזרי הגילוי הבסיסי והיעיל ביותר. היתרון שלו בא לידי ביטוי בזיהוי של העשן שיוצא מהשריפה, כמו גם במחיר הנוח והנגיש. בזכות המחיר הנוח והאפקטיביות הגבוהה, ניתן לשלב כיום סוגים שונים של גלאי עשן במערכות כיבוי אש מתקדמות.

ב. גלאי חום – גלאי חום פועל על אותו עיקרון של גלאי עשן – רק שהוא מזהה את החום שיוצא מהשריפה. כאשר הגלאי מזהה את החום שיוצא מהשריפה, הוא למעשה מעביר את ההתראה הנדרשת לשאר המרכיבים במערכת הכיבוי.

ג. גלאי להבה – גלאי להבה מסוגל לזהות את גלי האור היוצאים מהלהבה. היתרון הוא שלא צריך לחכות עד להופעת אש או חום על מנת להפעיל את הגלאי הזה, אך החיסרון הוא יעילות מוגבלת בתנאי ראות לא מספיק חדים.

ד. גלאי פחמן חד חמצני – יותר ויותר מערכות כיבוי אש משלבות כיום גלאי פחמן חד חמצני. כמו עם סוגים אחרים של מערכות גילוי אש, גם פה השאיפה היא לזהות את התוצר של השריפה. עם זאת, הדגש הוא על זיהוי הפחמן החד חמצני שנפלט מההתלקחות ולכן אחוזי ההצלחה גבוהים.

איך בוחרים מערכות גילוי וכיבוי אש?

האמת היא שאף מערכת של גילוי אש לא יכולה להשיג את המטרות של הגנה על ציוד, רכוש וחיי אדם אם היא לא מחוברת למערכת כיבוי. במילים אחרות, הגלאים אחראיים על העברת ההתרעה והאינדיקציה – אך יש צורך במערכת כיבוי אם רוצים למנוע מהשריפה להתפשט.

את מערכת הגילוי והכיבוי בוחרים לפיכך לפי סוג המקום שעליו רוצים להגן, גודל השטח במ”ר ודרישות מצד הלקוחות. בין היתר, צריך לבחון לעומק את סוגי המערכות ולהשתמש במידע הזה על מנת להתאים את סוג הגלאי לצרכים שעל הפרק.