מה יכול לעשות עבורך עורך דין תעבורה אם הואשמת בנהיגה תחת השפעת סמים?

מה יכול לעשות עבורך עורך דין תעבורה אם הואשמת בנהיגה תחת השפעת סמים?

לנהוג תחת השפעת אלכוהול הוא נושא שמעסיק את מרבית הציבור, הרבה מעבר לנושא של נהיגה תחת השפעת סמים. הסיבה לכך היא פשוטה: הרבה פחות אנשים משתמשים בסמים מאשר באלכוהול. שתיית אלכוהול נוגעת כמעט לכל נהג שמגיע לגיל השתייה, וקשה להאמין שישנו נהג כלשהו שמעולם לא נאלץ להתמודד עם סיטואציה שבה היה עליו לנהוג לאחר שתיית אלכוהול.

לעומת זאת, שימוש בסמים הוא נפוץ הרבה פחות, ולכן השיח הציבורי עוסק בו הרבה פחות והאזרחים מודעים לו הרבה פחות, אך זהו אולי הזמן לומר את זה בבירור: נהיגה תחת השפעת סמים היא מסוכנת יותר מנהיגה תחת השפעת אלכוהול, וניתן להקביל אותה לאדם שיכור לחלוטין שעולה להגה.

אילו סמים אסור לצרוך לפני עלייה להגה?

הכלל הוא מאוד פשוט: כאשר אתם עולים להגה, אתם צריכים להיות נקיים מכל חומר, טבעי או כימי, שיכול להשפיע על רמת ביצועי הנהיגה שלכם, על הריכוז שלכם ועל מהירות התגובה שלכם בדרך. כלל פשוט זה מגדיר את האלכוהול כחומר אסור, והוא מגדיר גם את כל סוגי הסמים, לבטח סמים קשים כמו הרואין וקוקאין, אך גם מריחואנה וגם עבור אנשים המעשנים מריחואנה באופן יומיומי.

השפעת הסם על המוח היא למעשה הסיבה שבגינה צורכים בני אדם סמים, והשפעה זו היא בדרך כלל השפעה מרדימה או השפעה שגורמת לנו להתנתק מהמציאות – שני המצבים האחרונים שבהם היינו רוצים למצוא את הנהג העובר מולנו בדרך. בשורה התחתונה, בהתאם לחוק נהיגה תחת השפעת סמים, אין לנהוג תחת השפעה של אף סם, ולא משנה מה חוזקו או ריכוזו.

כיצד ניתן לגלות האם הנהג נתון תחת השפעת סמים?

באופן תאורטי, ניתן בהחלט להעריך כי קרו לא מעט מקרים בהם נעצר נהג על עבירת תנועה מסוימת, כשאותו נהג היה תחת השפעת סם, אך השוטר לא הבחין בכך. בדיקה בגין נהיגה תחת השפעת סמים היא בדיקה שמבוצעת בשני מקרים מרכזיים: כאשר עולה חשד אצל השוטר בדרך כי הנהג העומד מולו הוא תחת השפעת סמים, או כאשר מתרחשת תאונה בעלת תוצאות קשות שבגינה נפתחת חקירה.

העניין הוא, שאת הבדיקה לנוכחות סמים בגופו של הנהג יש לערוך בתוך פרק זמן מוגדר על מנת שהבדיקה תהיה קבילה בבית המשפט. בדיקה זו מבוצעת באמצעות בדיקת שתן או בדיקת דם, והיא מבוצעת בבית החולים בלבד, ולא על ידי השוטר בדרך.

מה ניתן לעשות במקרה של מעצר על נהיגה תחת השפעת סמים?

אם נעצרתם בגין חשד לנהיגה תחת השפעת סם, אתם בהחלט רוצים לפנות לעורך דין תעבורה שיסייע לכם לצאת מהברוך. הטיפול בתיקים אלה מתמקד בדרך כלל בהטלת ספק באבחנה כי הנהג אכן היה תחת השפעת סמים. לצורך זה, יכול עורך הדין לפנות לכיוון של מועד הבדיקה ומידת המהימנות שלה למשל, אך ישנן עוד דרכי התמודדות רבות שעורכי דין המתמחים בתחום התעבורה מכירים היטב.

המידע באדיבות עורך דין תעבורה דמיטרי אניקין – בעל ניסיון עשיר בייצוג נאשמים בתיקי תעבורה, בכל רמות החומרה.

טל’ לשאלות ובירורים: 03-525-4313. כתובת המשרד: אחד העם 27, תל אביב.

*האמור לעיל אינו מהווה תחליף לקבלת יעוץ משפטי מעורך דין והוא בגדר מידע כללי בלבד.